Vkládáme vlastní indikátory

Zde přináším přepis jednoho mého staršího úvodu ke vkládání skriptů do TV. Berte údaje s rezervou, jedná se o text z roku 2016. Navíc se to hemží nekorektní ironií, což se tehdy ještě smělo.


I.

www.TradingView.com – webová aplikace pro tržní analýzu. Ne jen „burzovní“, neboť zde lze snadno pracovat i s dalšími daty. Představte si ji jako malého jednoduchého Ninju nebo Sierru. Oproti nim je mnohem snazší to celé používat. Ale zase má jen omezené množství funkcí. Nebo trochu TradingWorkStation od IB. V TV naleznete o tisíce procent lepší uživatelské rozhraní, ovšem zase neumí komplexně obchodovat.

TV je asi primárně „sociální sítí“ pro tradery. Takže nic pro mne, jedu v těchto společenských věcech velmi krátce a ryze amatérsky. Nesnažil jsem se zatím proniknout do systému sdílení nápadů a obchodních systémů, které jsou zřejmě principem celé TV komunity. Pokud čte nějaký kolega, který má v tomto znalosti, jistě ostatní jeho následný příspěvek ocení. Na úvodní straně webu neustále přibývají další a další nápady, grafy, systémy atd., jak je tam uživatelé sypou. Zřejmě nějaká grafomanská soutěž. Jako tento post.

Já sám používám prakticky jenom grafy a v nich data + skripty. Pokud na první straně dáte vyhledat třeba GOLD, zobrazí se vám graf https://www.tradingview.com/chart/?symbol=GOLD akcií Randgold Res Ltd, což jste určitě nechtěli.

Horní řádek ovládá vzhled grafu – jaká data, jaké svíčky, TF, taky se tam ukládají a načítají šablony grafů. Vlevo je pak sloupeček pro nástroje na kreslení do grafu, zůmování atd. Dole pod grafem časová osa + její ovládání. Vpravo klasický watchlist jako seznam sledovaných trhů, pak last cena zobrazeného tickeru a dole nové zprávy z trhů nějak související s aktuálním grafem.
Úplně dole jsou záložky, pro nás teď nejdůležitější „Pine Editor“

Netuším, v jakém rozsahu je smysluplné popisovat detaily používání, na ty elementární věci asi přijde každý. Ale samozřejmě mohu některé věci okomentovat. Základní info v CZ je třeba v zapomenutém videu od jedno brokera – https://www.youtube.com/watch?v=GQLfWVa0Crk. Neviděl jsem, nemám na to nervy.

II.

Takže teď nějaké praktické poznatky.

1, Existuje několik verzí funkčnosti TV, které se liší čím? No? Cenou? Ano! Free verze je zdarma. Placená PRO za dolary. Doporučuji se zdarma zaregistrovat, neboť člověk kdyby nic jiného získává prostor pro svá nastavení – k uložení šablon grafů, vlastních skriptů atd. Někde v pravidlech píšou, že se můžete registrovat jen jednou. Nechávám na každém soudruhovi, jak si toto přebere. Rozdíly placených verzí jsou popsány na https://www.tradingview.com/gopro/ O verzi zdarma tam toho moc není. Moje poznatky – do grafu lze vložit max. 10 indikátorů / skriptů najednou, lze uložit maximálně 5 šablon. Je k dispozici pouze jeden Watchlist, není možné objednat lepší (třeba ticková) data, než ta, co jsou zdarma. Nefunguje Volume profil, intraday spready + nějaké další intraday, je nějak omezen počet alertů, které systém dokáže posílat. Nelze zobrazovat více grafů na jedné obrazovce atd.
Pro moje analýzy free verze zatím(?) stačí. Veškeré poznatky z tohoto článku se vztahují k ní, v placených variantách je asi spousta věcí jinak.

2, Watchlist lze plnit buď přes okýnko nahoře vpravo přímým vložením, nebo pravým tlačítkem v grafu „Add GOLD to Watchlist“ – všimněte si přiřazených klávesových zkratek.

3, Data jsou obvykle EoD u velkých indexů, ICE futures a co já vím čeho – prostě lepší/aktuálnější je nutno zaplatit. U mnoha ostatních komodit a akcií zpožděna prý o 10 minut – dodává burza BATS či kdo, tedy nebude to zřejmě úplně jako CME. Ale není to ani ten klasický Forexový bordel – třeba měny a CFD jsou realtime od FXCM. Neznám, netuším kvalitu dat. Ještě je tam Bitcoin a taky ekonomická data, asi z FREDu nebo přmo z Quandlu. Pro moje analýzy vše zatím dostačující.

4, Při načítání a ukládání šablon (ikonky nahoře s mráčky a šipkami) dávejte pozor, trvalo mi zvyknout si na logiku. Ale teď je to trochu lepší, než kdysi. Navíc se ten graf ukládá sám.

5, Jak vložit ticker – jakmile začnete psát do levého horního chlívku zkratku komodity, vyskočí pod ní seznam oblastí, ze kterých bude nabízet možné varianty. Je tam těch tickerů neuvěřitelně mnoho, proto doporučuji si tady vybrat třeba jen „Futures“. Pro analýzu se snažím používat kontinuální kontrakty. Jsou u každé komodity na začátku seznamu. Napíšu GC – vyskočí seznam – vyberu Futures – rozkliknu šipku u GC – vypíšou se všechny dostupné kontrakty – vyberu první „GC1!“ – ten si pak uložím do watchlistu, protože je nejpodobnější kontinuálním kontraktům třeba v ToS. Samozřejmě ho tam můžu napsat ručně. Navíc můžu dělat matematické operace – napsat tam třeba „GC1!-SI1!“ – čímž jsem vytvořil spread. Zde kontinuální, tvořený rozdílem prvního kontraktu zlata a stříbra. Zde by asi měl větší smysl podíl „GC1!/SI1!“.

6, Pozor při vkládání některých tickerů – jsou prostě stejné pro více úplně nesouvisejících věcí. Třeba ropa Brent v Moskvě – BR – je v seznamu nějaká americká akcie, kanadská akcie, futures na brazilský real a konečně Brent Oil. Když tam ručně napíšete „BR1!“, máte tam ty indiánské špíny. Takže jedině klikáním vybrat z nabídky tu správnou ropu – nahoře pak problikne (a někdy zůstane) symbol burzy před tickerem – MOEX:BR1! – takto si jej můžete uložit do watchlistu.

III.

Teď budeme programovat. Nebo si to okolí aspoň bude myslet.

1, Rozhodneme se, jestli chceme mít šablony uložené – a podle toho se zaregistrujeme do TV.

2, Otevřeme si graf ZM1! – kontinuální šrot.

3, Přepneme se na TF 1W – v okýnku hned vedle.

4, Klikneme úplně dole na „Pine Editor“

5, Všechny tři řádky tam smažeme. Ctrl-A a Delete. Nebo jak chcete.

6, Otevřeme si soubor s indikátorem v nějakém Notepadu či čem.

7, Vše překopírujeme do Pine Editoru.

8, Zde po registraci funguje tlačítko „Save“ – zvolíme nějaké jméno skriptu kvůli orientaci.

9, Klikneme na „Add to Chart“. Skript se zkompiluje a vloží pod graf. Pokud by došlo k chybě, dole v Editoru nám to vypíše, v čem je problém.

10, Klikneme znovu na „Pine Editor“ – tím se nám zavře.

11, Za jménem nového indikátoru „COT index L (13,true,)“ jsou čtverečky se symboly. Klikneme na ozubené kolečko. Vyskočí na nás záložka „Inputs“

12, Zde můžeme nastavit periodu pro Large nebo Small COT index (budeme-li chtít mít následně zobrazené) a zaškrtnout „Včetně Opcí“, chceme-li včetně opcí. Co je na tom nejasného?

13, Na záložce Style odklikáme zatržítka těch křivek, které NE!budeme chtít vidět. Já zakážu Large. Někdo i Small a nechá si třeba jenom Comm 13. Jak je libo.

14, Zavřeme nastavení křížkem nebo OK.

15, Kolečkem myši si nastavíme vhodnou délku zobrazeného období.

Stejným způsobem přidáme do zavřeného Editoru obsah dalších indikátorů, Add to Chart atd.

Výsledek by měl v našem případě vypadat nějak takto (vlevo TV, vpravo TCH).

Jsou-li informace z článků a videí pro vás užitečné, kliknutím na banner mi můžete dát najevo, že tato práce má smysl. Je zde i formulář na vaše dotazy, takže sem s nimi!

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *